تبلیغات

powered by ODEO بزرگترین وبلاگ برای گرفتن تحقیق - مراکش


بزرگترین وبلاگ برای گرفتن تحقیق


مراکش [جغرافیا , ]


مراکشمَراکِش (به‌ عربی: المغرب (به‌ معنی: مکان غروب خورشید)، به‌ انگلیسی: Morocco)، کشوری است در شمال باختری افریقا. مراکش ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد که‌ از شمال به‌ جبل‌الطارق و دریای مدیترانه‌ میرسد. کشور مراکش از سوی خاور با کشور الجزایر، از باختر با اقیانوس اطلس، از جنوب با کشور موریتانی و از شمال با دریای مدیترانه‌ همسایه‌ است. مراکش ادعای مالکیت صحرای غربی را داردو بخش عمده‌ای از آن را از سال 1975 اداره‌ کرده‌است. وضعیت صحرای غربی هنوز مورد اختلاف و مناقشه‌ است. پایتخت مراکش شهر رباط است.

به تازگی حکومت جمهوری اسلامی سعی در رواج دادن نام عربی این کشور در زبان فارسی را دارد.

تاریخ

الف - تاریخ کهن : قبایل بربری ساکن منطقه دور شمال آفریقا از دیرباز دارای روابطی گسترده با ملل و تمدنهای کهن فنیقی ،کارتاژی ، رومانی ، وندالی و بیزانسی بوده اند . با این وجود هیچ یک از این تمدنها توانائی تسلط کامل بر منطقه را نداشتند . چرا که قبایل ساکن آن دارای صفات متمایزی چون ایستادگی و مقاومت و همچنین آزادیخواهی و پایبندی به استقلال بودند . با رسیدن دعوت اسلامی به آن منطقه در سال 50 هجری قمری (برابر سال 665 میلادی ) ساکنان منطقه با اهداف اسلامی آشنا گشته و در نتیجه دین نوین اسلام را پذیرا شدند . اسلام سر انجام در سال 170 هجری قمری ( برابر سال 786 میلادی ) و بطور مشخص پس از گریز یکی از نوادگان پیامبر معروف به مولا ادریس بن عبدالله بن الحسن بن الحسن ابن علی از دست حاکمان عباسی بغداد به صورت ریشه ای و بنیادین در منطقه گسترش یافته تا اینکه مراکشیان وی را به امیرالمؤمنین بودن برگزیده و پس از بیعت و اعلام وفاداری ، با کمک ایشان نخستین دولت اسلامی مستقل از خلافت مشرق عربی را بر پا نمودند که نام دولت ادریسیان را به خود گرفت . ساکنان و حکمرانان مراکش ، گذشته از تفاوتهای قبیله ای و ریشه ای خود ضمن پایبندی عمیق به ارزشهای اسلامی بر نشر و تبلیغ رسالت محمدی و اهداف آن نه تنها در سراسر کشور بلکه در مناطق جنوب و دیگر سرزمینهای آفریقایی و همچنِین در مناطق شمال و کشورهایی همچون اسپانیا ، پرتغال و جنوب فرانسه همت گماردند . پس از تشکیل دولت ادریسیان ، بدین سوی ، مراکش شاهد حکمرانی دودمان‌های متعددی به شرح زیر بوده است دودمان مرابطون (1055 م - 1147 م ) که در طول مدت حکمرانی نفوذ خود را در سراسر مراکش عربی بزرگ و اسپانیا و پرتغال گسترش داده بودند ، و سپس سلسله موحدون (1147 م- 1269 م ) و سپس سلسله مرینیان (1269 م - 1554 م )که معاصر شکست مسلمانان در اندلس بوده اند و در زمان ایشان بود که شهرهای مراکشی سبته و ملیلیه و طنجه از سوی اسپانیا اشغال شد و سپس دودمان سعدیون (1554 م- 1660 م ) که منشأ صحرایی و بربری دارند در این کشور به فرمانروایی رسید . و در این دوره پرتغالیها شکست خورده و سلطه آنان به پایان رسید . از سال 1660 میلادی سلسله شرفای علوی توسط مولای رشید در مراکش بنیان گذارده شدکه حکومت کنونی این کشور و حاکمان آن از همین دودمان بشمار می‌آیند.

ب - تاریخ معاصر : سالهای 1912-1873 مصادف با حکومتهای حسن اول ،عبدالعزیز و مولای حفیظ است . این دوران در پرتو رقابت قدرتهای بزرگ استعماری ، مراکش استقلال خود را حفظ می کند . لیکن در سال 1912 پس از موافقتنامه های الجزیراس (1906 م) ، فرانسه بخش عظیمی از مراکش را اشغال می کند و از این سال به بعد مبارزه علنی مردم علیه سلطه فرانسه تحت رهبری عبدالکریم خطاب آغاز می گردد . در سال 1927 میلادی ، محمدبن یوسف (محمد پنجم) به تخت سلطنت می نشیند و بعلت مخالفت با سلطه فرانسویان بدون اینکه خواهان گسستن کامل از فرانسه باشد تبدیل به یک چهره ملی می گردد که در آینده به پدر استقلال مراکش شهرت می یابد . فرانسه که حاضر به قبول استقلال مراکش نبود سعی کرد از برخی عناصر مرتجع علیه محمد پنجم استفاده نماید که در رأس آنها الجلاوی بود . لذا به خواسته هواداران الجلاوی که خواستار عزل محد پنجم بودند جواب مثبت داد و محمدپنجم را بهمراه خانواده اش به ماداگاسکار تبعید نمود . تبعید محمد پنجم نقش مثبتی در تحقق استقلال این کشور ایفاد نمود و مردم خواستار بازگشت وی و اعلام استقلال کشور شدند. از طرفی قیام الجزایر علیه فرانسه عاملی در جهت تضعیف حضور فرانسه در مراکش گردید و فرانسه بمنظور جلوگیری از سرایت این قیام بر تمامی منطقه و فشارهای مردمی در داخل بتدریج زمینه را برای پذیرش خواست عمومی مردم مراکش فراهم نمود. در 16 نوامبر 1955 محمد پنجم به کشور بازگشت و در 3 مارس 1956 فرانسه استقلال کشور مراکش را به رسمیت شناخت . پس از استقلال مراکش ملک محمد پنجم (تا مارس 1961) ، ملک حسن دوم (تا ژوئیه 1999) بر تخت سلطنت می نشینند و از این پس تا کنون نیز ملک محمد ششم بر این کشور حکومت دارد.

جغرافیا

کشور پادشاهی مراکش که در زبان عربی به آن "المملکه المغربیه" گفته میشود نخستین کشور شکل گرفته مغرب مسلمان است . این کشور در ایران به نام " مراکش " شناخته می شود . در سازمانهای بین المللی از جمله سازمان ملل متحد برحسب مورد زبانی ، بنام Maroc یا Morocco می باشد چرا که واژه مغرب ، مفهوم گسترده " مغرب بزرگ " ( شامل کشورهای الجزایر ، تونس و مراکش ) را افاده می کند . مراکش نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپا است که به وسیله تنگه جبل الطارق از آن جدا می گردد و در واقع فاصله میان مراکش و اسپانیا حدود 15 کیلومتر می باشد .

الف - جغرافیای طبیعی : مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق ( 468 کیلومتر ) و از غرب به اقیانوس اطلس ( 2700 کیلومتر ) منتهی می شود. این کشور از شرق با الجزایر (1559 کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (443 کیلومتر) هم مرز می باشد . بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می دانند ، این کشور در جنوب با موریتانی هم مرز می گردد .

شایان ذکر است دو شهر سبته و ملیلا که مشرف بر دریای مدیترانه هستند در حاکمیت 5 قرنی اسپانیا قرار دارند و از نظر دولت مراکش این دوشهر و چند جزیره کوچک دیگر متعلق به آنها است اما اسپانیا این سرزمینها را اسپانیایی می داند که در این صورت 3/6 کیلومتر به خاطر شهر سبته و 6/9 کیلومتر به خاطر شهر ملیلا مرز زمینی با اسپانیا وجود دارد . آب و هوای مراکش * بطور کلی دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است . این کشور در مناطق شمالی تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه ای و در مناطق غربی و شمال غرب متأثر از آّب و هوای اقیانوس اطلس است . در مناطق داخلی ، مراکش دارای آب و هوای قاره ای بوده و در رشته کوههای اطلس بارش برف و باران بیشتر می شود . مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است .

مهمترین بندرهای مراکش عبارتند از : کازابلانکا (دارالبیضاء) ، طنجه ، ناضور ، محمدیه ، آسفی و اگادیر. مهمترین شهرهای مراکش نیز : رباط (پایتخت سیاسی _ اداری ) ، کازابلانکا ( دارای مرکزیت اقتصادی _ تجاری) ، فاس ( دارای نوعی مرکزیت مذهبی - فرهنگی ) ، مراکش ( دژ فرهنگ بربر ) ، طنجه ، اگادیر ( شهرهای توریستی ) ، ایفرن ، مکناس ، وجده ، تتوان ، محمدیه ، قنیطره (کنیترا) می باشند .

ب - جغرافیای انسانی : جمعیت مراکش ( با احتساب صحرای غربی ) حدود 31 میلیون نفر می باشد که 8/49 درصد را مردان و 2/50 درصد را زنان تشکیل داده اند از این تعداد جمعیت 43 درصد در مناطق روستایی و 57 درصد در مناطق روستایی زندگی می کنند . تراکم جمعیت در هر کیلومتر مربع 41 نفر ، میانگین نفرات خانوار 4/5 و نرخ رشد سالیانه جمعیت 64/1 درصد است. میزان بیسوادی در کشور نیز حدود 50 درصد جمعیت می باشد که نرخ بیسوادی در زنان 62 درصد و در مردان حدود 38 درصد می باشد . نرخ بیکاری در این کشور بالغ بر22 درصد جمعیت فعال می باشد .

جغرافیای سیاسی

مراکش در ساحل جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق قرار دارد که توسط آن ارتباط میان دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس فراهم می شود. از سویی مراکش از موقعیتی استراتژیک در میان کشورهای شمال آفریقا برخوردار است چرا که علاوه بر واقع شدن در حوزه جنوبی دریای مدیترانه و جنوب تنگه جبل الطارق و نزدیکی به اروپا ( نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپاست ) ، این کشور در مجاور اقیانوس اطلس می باشد ذخایر عظیم ماهیان مختلف در آبهای نزدیک به این سرزمین قرار دارند. دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات و دیگر مواد کانی بر اهمیت مراکش می افزاید و چنانچه صحرای غربی را بعنوان بخشی از این کشور در نظر بگیریم بر امکانات راهبردی آن افزوده می گردد چرا که صحرای غربی دارای ذخایر نفتی ، فسفات و گاز است و ذخایر ماهیان اقیانوس اطلس در آبهای مجاور صحرای غربی بسیار غنی است.

2- ساختار سیاسی : الف - قانون اساسی: پس از استقلال مراکش ( 3 مارس 1956 )، اولین قانون اساسی کشور در دسامبر1962 ، با برگزاری رفراندوم به تصویب رسید. مطابق این قانون اساسی پادشاه بالاترین مرجع چه از نظر سیاسی و چه از نظر مذهبی قلمداد می شود. پادشاهی مراکش حدود 12 قرن عمر دارد و از ابتدا نیز با مذهب آمیخته بوده است. درواقع قانون اساسی مذکور درخصوص مرجعیت سیاسی _ مذهبی پادشاه آنچه را که قبلا وجود داشت در قالب قانون درآورد. قانون اساسی مراکش در مقاطع سالهای 96،92،80،72،70 در معرض جرح و تعدیل قرار گرفته است که مهمترین تغییر آن مربوط به سال 1996 است که پارلمان مراکش دو مجلسی گردید. قانون اساسی کنونی (در همه‌پرسی مورخ 13 سپتامبر 1996 به تصویب رسید) قانون اساسی کنونی دارای یک دیباچه و صد و هشت اصل می باشد که در سیزده بخش تنظیم گردیده است. مطابق اصل یکم مراکش دارای نظام پادشاهی مشروطه ، دمکراتیک و اجتماعی و مطابق اصل دوم ، حاکمکیت از آن مردم می باشد . ب - پادشاهی : پادشاه ضمن مقدس بودن از قدرت بسیاری برخوردار است. پادشاه ، نماینده عالی ملت و مظهر وحدت ملت است که بر اجرای اسلام و قانون اساسی نظارت دارد . وی قادر است بدون توجه به اینکه که چه حزبی بیشترین کرسی های پارلمان را در اختیار دارد ، نخست وزیر را تعیین کند و بر اساس پیشنهاد نخست وزیر ، دیگر اعضاء کابینه دولت را نیز تعیین می نماید و می تواند به مأموریت وزرا و دولت خاتمه دهد . شاه بر شورای وزیران ریاست دارد و می تواند هر دو مجلس پارلمان یا یکی از آنها را پس از مشورت با رؤسای آنها منحل نماید .مصوبات مجلس ظرف سی روز به توشیح وی درمی آید . شاه فرمانده نیروهای مسلح است و ریاست عالی شورای قضات ، شورای عالی آموزش و شورای عالی توسعه ملی و برنامه را داراست .پادشاه کنونی مراکش ملک محمد ششم ( متولد 1963 م ) می باشد که پس از درگذشت ملک حسن دوم از بیست و سوم ژوئیه 1999 به تخت سلطنت نشسته است . خاندان سلطنتی از سادات علوی بوده و شجره ملک محمد ششم با سی و شش واسطه به حضرت فاطمه می رسد .

ج - پارلمان : پارلمان مراکش از دو مجلس نمایندگان و مشاوران تشکیل شده است. اعضای مجلس نمایندگان 325 نفر و برای مدت 5 سال انتخاب می شوند. در انتخابات سپتامبر 2002 برای اولین بار 30 نماینده زن از سراسر کشور انتخاب شدند. مجلس مشاوران (سنا) نیز دارای 270 عضو می باشد که برای مدت 9 سال انتخاب می شوند. شیوه انتخاب آنها بصورت غیر مستقیم می باشد. جلسات مجلس معمولاً علنی می باشد و گزارش کامل آن در بولتن رسمی منتشر می گردد. در ترکیب مجلس فعلی، سه حزب «اتحادیه سوسیالیستی»، «استقلال» و «عدالت و توسعه» به ترتیب بیشترین کرسی های مجلس نمایندگان را بخود اختصاص داده اند. شاه بر خلاف پیش بینی، بجای انتخاب نخست وزیر از حزب دارای اکثریت پارلمان، آقای ادریس جطو که تکنوکراتی غیر حزبی می باشد، را بعنوان نخست وزیر تعیین نمود.

د - قوه قضائیه : قوه قضائیه مستقل از قوای دیگر بوده و احکام دادگاههای آن به نام پادشاه صادر و اجرا می گردد . پادشاه در رأس شورای عالی قضائی قرار دارد شورای قضائی علاوه بر پادشاه ( بعنوان رئیس شورا ) متشکل است از : وزیر دادگستری ، رئیس اول دیوان عالی کشور ، دادستان عمومی ، رئیس شعبه دیوان عالی کشور ، دو نماینده از قضات دادگاههای پژوهش و چهار نماینده از دادگاههای بدوی . پادشاه علاوه بر تعیین رئیس دیوان عالی کشور مطابق فرمانی و با پیشنهاد شورای عالی قضائی ، قضات را نیز انتخاب می کند . نظام قضائی عبارت است از : دیوانعالی (مجلس الاعلی ) ، دادگاههای استیناف ، دادگاههای بدوی ، دادگاههای منطقه ای ، دادگاههای کار ، دادگاههای تجاری و دادگاه عالی تجارت . یکی از تحولات مهم حقوق بشری مغرب تصویب قانون خانواده و دادگاه عدل و سازش بود که تحسین غرب را برانگیخت.http://www.mincom.gov.ma/english/generalities/mwoman/women.htm ه - تقسیمات کشوری : مطابق آخرین تقسیمات کشوری و در راستای نوعی تمرکززدایی ، مراکش با احتساب صحرای غربی ( که شامل مناطق یک و دو و بخشهایی از منطقه سه می باشد ) به شانزده منطقه تقسیم شده است .

و - احزاب قانونی و رسمی : مطابق اصل سوم قانون اساسی مصوب 1996 میلادی ، احزاب سیاسی ، سازمانهای سندیکائی ، مجتمعات محلی و اتاقهای صنفی در سازمان دهی و نمایندگی شهروندان مشارکت دارند و تک حزبی نیز غیر قانونی است . احزاب مخالف سنتی در جبهه ای تحت عنوانی " کتله " به فعالیت می پردازند که مرکب از چهار حزب استقلال (PI) ، اتحاد سوسیالیست نیروهای خلقی ( USFP) ، حزب ترقی و سوسیالیسم ( PPS) و سازمان اقدام دموکرات و خلقی (OADP) می باشند . احزاب موافق نیز در جبهه ای دیگر تحت عنوان "وفاق" به فعالیت مشغولند . حزب اتحاد برای قانون اساسی (UC) و جنبش (مردمی ) خلق (MP) از جمله این احزابند . برخی دیگر از احزاب موجود عبارتند از : تجمع ملی (آزادگان ) مستقلها (RNI) ، جنبش دموکراتیک و اجتماعی (MDS) ، جنبش ملی مردمی (MNP) ، حزب عدالت و توسعه (PJD) ، حزب سوسیالیست دموکراتیک (PSD)، حزب جبهه نیروهای دموکراتیک (FFD) ، حزب اقدام ( PA ) ، حزب دموکراتیک استقلال (PDI) ، حزب ملی دموکرات (PND)، اتحاد دموکراتیک (UD)، حزب العهد (AL AHD) ، منشور آزادیها ( ADL) ، حزب اصلاح و توسعه (PRD )

ز - عضویت در سازمانهای منطقه ای و بین و المللی : مراکش در سازمانهای بین ا لمللی و منطقه ای متعددی عضویت دارد که مهمترین آنها عبارتند از : سازمان ملل متحد ، سازمان وحدت آفریقا( تعلیق عضویت1984 )، اتحادیه عرب ، سازمان کنفرانس اسلامی ، اتحادیه مغرب عربی ، جنبش غیر متعهد ها ، سازمان تجارت جهانی . مراکش از بنیانگذاران سازمان کنفرانس اسلامی و صندوق حمایت از قدس است. مقر آیسسکو سازمان علمی فرهنگی یکی از سازمانهای وابسته به کنفرانس اسلامی در رباط می باشد. 40 کشور اسلامی از جمله ایران عضو این سازمان می باشند.

ح - روابط مراکش و جمعوری اسلامی ایران :در دوره داریوش سوم یک ناو ایرانی بسوی مغرب و سواحل سنگال فعلی مسافرت نموده و پس از آن نیز گزارشاتی از سفر ایرانی ها به این منطقه وجود دارد گروهی از ایرانیان بعد از اسلام به این منطقه مهاجرت کرده اند و سلسله رستمیان را تاسیس کرده اند در خصوص ریشه آمازیغ و بربر ها نیز یک احتمال بر ریشه های پارسی آنها که از طریق عمان و اردن به شمال آفریقا آمده باشند وجود دارد.ابن بطوطه در سفر به ایران و آسیای میانه و حتی چین از زبان فارسی برای تکلم استفاده می کرده است. پس از استقلال مراکش ، روابط سیاسی دو کشور در سال 1336 خورشیدی آغاز و سفارت ایران در رباط تاسیس گردید و روابط دوستانه ای میان شاه ایران و مراکش وجود داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی ، پس از دوره ای قطع و کاهش در سطح روابط ، دور جدیدی از روابط از سال 1371 آغاز و سطح روابط ارتقاء پیدا نمود. فرهنگ

1- اوضاع فرهنگی مراکش در فرآیند تاریخی خود همواره از فرهنگی نسبتاً غنی و متنوع برخوردار بوده و هر نقطه آن نیز ضمن وابستگی به این میراث فرهنگی، ویژگیهای خاص خود را دارا بوده است. جمعیت این کشور از دو قوم سامی عرب و بربرآمازیغ تشکیل شده که علاوه بر نقاط مشترک از جمله دین اسلام، میراث بر فرهنگ خاص خود می باشند. بربرهای مراکش در تشکیل و تداوم فرهنگ و تمدن سازی کشور خود بمیزان اعراب شریک بوده اند. از لحاظ تاریخی، مراکش در زمان هارون الرشید از سلطه بغداد خارج شده و تحت تسلط ترکان عثمانی نیز درنیامد. لذا با حفظ عنصر اسلامی ـ ملی، بر فرهنگ مراکشی خود تأکید ورزیده است. مراکش تنها کشور در جهان عرب است که از سوی امپراطوری عثمانی مورد هجوم و تسخیر قرار نگرفت. بطور کلی می توان اذعان داشت که مراکش در مسیر تاریخی خود، از تبادلات فرهنگی با بیگانگان جز آنچه را که خودشان خواسته اند، سرباز زده اند و هویت فرهنگی خویش را در اولویت اول قرار داده اند. مردم مراکش همواره تلاش نموده اند در طی قرون به سنت های مذهبی ـ ملی خود حتی در پوشیدن لباس سنتی خود، پایبند باشند.

مطابق اصل ششم قانون اساسی مراکش، دین رسمی کشور اسلام است. قانون اساسی در نوع مذهب سکوت اختیار کرده لیکن از دیرباز (قرن 11 میلادی) مذهب مالکی(امام مالک بن انس) در این کشور مستقر گشته و اکثریت قریب به اتفاق مردم پیرو مکتب فقهی امام مالک می باشند. حاکمیت نیز تأکید زیادی بر وحدت مذهبی بعنوان یکی از پایه های وحدت مردم دارد. در مراکش تعداد اندکی مسیحی و یهودی زندگی می کنند. قسمت اعظم یهودیان مراکش حدود 250 هزار نفر که در حال حاضرنسل آنها در اسرائیل به 500 هزار نفر می رسد در زمان ملک حسن دوم به اسرائیل مهاجرت کردند. یهودیان فعلی در دو شهر دارالبیضاء(کازابلانکا) و مراکش اقامت دارند. مطابق اصل ششم قانون اساسی، دولت مؤظف است آزادی انجام امور مذهبی را برای همگان تضمین نماید. شهر فاس از دیرباز و حتی از زمان تأسیس توسط سلسله ادریسیان، شهری مذهبی بوده و جهت تعلیم و تعلم فقه مالکی و علوم قرآنی بنیاد نهاده شده است. حوزه علمیه شهر فاس که «جامعه القرویین» نام دارد از بزرگترین حوزه های علمی مراکش است و طلاب تربیت شده در این حوزه به سراسر کشور و حتی دیگر نقاط اتحادیه مراکش بزرگ جهت تبلیغ مذهبی اعزام می شوند. حوزه علمیه دیگری بنام «مولای یوسف» در شهر مراکش که در واقع دژ فرهنگ اسلامی ـ بربری است، وجود دارد. بدیهی است که علماء و فضلای برخاسته از این حوزه های علمیه بویژه در شهر فاس در حکومتها سهیم بوده اند و برخلاف مشایخ صوفیه که عمدتاً از نژاد بربرند، مستقل از دولتها نبوده اند. حال آنکه مشایخ صوفیه دارای استقلال شخصی و پایگاه مردمی گسترده تری بوده و به همین جهت بیشتر توانسته اند مورد رجوع مردم قرار گیرند.

2- رسانه های گروهی الف - رادیو و تلویزیون : برنامه های رادیو و تلویزیون در حال حاضر اکثر مناطق پادشاهی مراکش را در بر می گیرد وقتی از چارچوب سرزمین ملی نیز فراتر رفته و برخی مناطق جهان را می پوشاند . پخش برنامه رادیویی مراکش از سال 1928 میلادی آغاز شده است و زبانهای پخش برنامه رادیویی عربی ، فرانسه ، اسپانیایی و بربری می باشد همچنین یک رادیویی خصوصی تحت عنوان رادیو بین المللی مدیترانه (RMI) در سال 1980 میلادی بر اساس اراده مشترک مراکش و فرانسه تأسیس شد که به دو زبان عربی و فرانسه برنامه پخش می کند . تلویزیون مراکش (TVM) نیز در سال 1962 میلادی راه اندازی رسمی گردید . همچنین کانال دوم تلویزیون مراکش (2 M) در مارس 1989 میلادی تأسیس شد . این کانال از جهت کیفیت برنامه و نیز از جهت شکل ارائه برنامه ها در حد بسیار بالایی است .

ب - مطبوعات : حدود ششصد و پنجاه عنوان نشریه به زبانهای عربی و فرانسوی منتشر می گردد که غالباٌ متعلق به احزاب و گروههای سیاسی یا دولتی می باشد . روزنامه های اصلی و مهم مراکش به قرار ذیل است:

گرایش - زبان - نام- روزنامه -

 • نیمه رسمی - راستگرا فرانسه لومتن Le Matin
 • نیمه رسمی - راستگرا عربی الصحراءالمراکشیه
 • ارگان حرب استقلال - ملی گرا عربی العلم
 • ارگان حرب استقلال - ملی گر فرانسه لوپینیون L’opinion
 • ارگان حزب اتحاد سوسیالیست نیروهای مردمی - چپ فرانسه لیبراسیون Liberation
 • ارگان حزب اتحاد سوسیالیست نیروهای مردمی - چپ عربی الاتحادالاشتراکی
 • ارگان حزب سوسیالیسم پیشرو - چپگرا فرانسه البیان Al Bayane
 • ارگان حزب سوسیالیسم پیشرو- چپگرا عربی بیان الیوم
 • ارگان مجمع ملی آزادگان - راستگرا عربی المیثاق الوطنی
 • ارگان مجمع ملی آزادگان - راستگرا فرانسه المراکش Al maghreb
 • ارگان حزب اتحاد قانون اساسی - راستگرا عربی رساله الامه
 • ارگان حزب جنبش مردمی - راستگرا عربی الحرکه

دولتی - راستگرا عربی الانباء سوسیالیست - چپگرا عربی الاحداث المغربیه

 • سازمان کار دمکراتیک - چپگرا عربی المنظمه

همچنین برخی از مجلات هفتگی عربی و فرانسه نیز در زیر آورده شده است : الاسبوع ، الصحیفه ، النشره ، المراکش ، المستقبل ، السیاسه الجدیده ، المنتخب ، الطریق ، المسیره الدیمقراطیه ، اگراوامازیغ ، الحیاه الیومیه ، التجدید ، العصر ، الجسر ، النباء LE TEMPS DU MAROC, LA GAZETTE DU MAROC , MAROC HEBDO INTERNATIONAL, LA NOUVELLE TRIBUNE , NOUVELLES DU MAROC , LE FORUM , LA VIE ECONOMIQUE , L’ECONOMISTE , VUES ECONOMIQUE, TIMPS PRESENT , LE JOURNAL

ج - خبرگزاری  : خبرگزاری مغرب عربی" وکاله المغرب العربی " در سال 1959 تحت نظارت دولت تأسیس شده و زبانهای کاری اش عبارتست از : فرانسه ، انگلیسی و اسپانیایی . همچنین آژانس خبری مراکش در سال 1958 توسط محمد پنجم افتتاح شد که درسال 1977 دولتی گردید و هم اکنون با افزایش شعبه های خود توانسته است در ردیف آژانسهای خبری بزرگ جهان عرب و آفریقایی و کشورهای اسلامی قرار گیرد .

د - اینترنت  : سایت مراکش در سال 1996 افتتاح شد . برای وارد شدن به ایستگاه اطلاعاتی مراکش از آدرس زیر استفاده می شود : HTTP:/WWW.Mincom.gov.ma اطلاعات موجود در ایستگاه مذبور به دو زبان فرانسه و انگلیسی می باشد . کد اینترنتی کشور (.ma) است .

آثار تاریخی ، باستانی و مراکز دیدنی

آثار عمده تاریخی این کشور که عبارتند از مساجد ، آرامگاههای سلاطین و کاخها در سه شهر تاریخی فاس ، مکناس و شهر مراکش واقع هستند. البته در شهرهای کازابلانکا و رباط و شمال کشور مثل طنجه آثار تاریخی و سیاحتی بسیاری وجود دارد. در زیر برخی از معروفترین آن آثار آورده می شود:

 • رباط: آرامگاه ملک محمد پنجم و ملک حسن دوم

مسجد حسان که فقط ستونها و برج آن باقی مانده است( تورحسان) شاله، قلعه بازمانده از دوران رم مدینه ( بخش قدیمی شهر رباط ) موزه باستانشناسی موزه ودایه

 • دارالبیضا ( کازابلانکا ): مسجد حسن دوم که گنجایش 80000 نمازگزار را دارد و بر کرانه اقیانوس اطلس ساخته شده است . دو سوم این مسجد بر روی آب قرار دارد.
 • مکناس: ضریح مولای اسماعیل

باب المنصور موزه دارالجامع

 • فاس: مسجد بوعینیه

جامع قرویین موزه باتا

 • شهر مراکش: مراكش

مرکزشهر با نام Medina of Marrakesh تحت شماره N31 38 W08 00 تاریخ ثبت : 1985 جزو مناطق تحت حمایت یونسکو به ثبت رسیده است . مراکش که در سال 1070-72 توسط طایفه المراود بنا شد، مدت‌های زیادی مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور مغرب بوده است. تأثیر این شهر بر تمامی دنیای اسلام در غرب، از شمال آفریقا تا اندلس، مشاهده می‌شد. بناهای شگفت‌انگیز از آن دوران به جای مانده است که از آن جمله: مسجد کتبیه، قصبات، برج و بارو، درهای بسیار بزرگ، باغ‌ها و غیره را می‌توان نام برد. بعدها شاهکارهای معماری از قبیل کاخ Bandia، مدرسه بن یوسف، مقبره‌های سعدیون، بناهای مسکونی و تئاتر روباز جامع الفنا به این مجموعه اضافه شد. این شهر تا حدودی به اصفهان ایران شباهت دارد. البته بناهای تاریخی اصفهان به مراتب از مراکش عظیم تر و مهم تر هستند.

الحمرا که دیوارهای آن باقی مانده است مفبره های شاهان و شاهزادگان سلسله سعدیون موزه دار سی سعید نیز قابل توجه می باشند. اما امروزه شهر مراکش به دلیل برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش شهرت دارد.

غار هرکول (در این غار تعداد زیادی غار صخره ای وجود دارد که به یکدیگر وصل می شوند و بسوی اقیانوس سرازیر می گردند.) موزه هنرهای معاصر موزه کازبا «قصبه»

جستارهای وابسته

فهرست شهرهای مراکش

منابع

نوشتاری از عجم با استفاده از منابع زیر: پیوندهای تاریخی و فرهنگی ایران و مغرب. دکتر احمد موسی فصلنامه

نامه پارسی سال 5 شماره 4

پیوند به بیروننوشته شده توسط آقا حامد !! در یکشنبه 25 دی 1384و ساعت 10:01 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    

[yahoo]


بایگانی

 نویسندگان

هومن گودرزی (68)
مهدی محمد کریمی (62)
آقا حامد !! (79)


موضوعات

زیست (53)
شیمی (8)
بیماری ها (6)
ادبیات و شعرا (12)
تاریخ (5)
فیزیک (20)
علم (1)
هنر (2)
درون زمین (3)
فضا‌ ، سیارات و ستارگان (12)
ورزشی (9)
مقالاتی درباره زنان (3)
زندگی نامه فوتبالیست ها (6)
باشگاه های فوتبال (3)
جغرافیا (32)
زندگی نامه دانشمندان (14)
شخصیت های تاریخی (6)
دینی مذهبی (9)
آموزش اینترنت (2)
انرژی هسته ای (1)
مطالب درخواستی (2)


 آرشیو

اردیبهشت 1387 (1)
فروردین 1387 (2)
اسفند 1386 (1)
مهر 1385 (1)
مرداد 1385 (2)
تیر 1385 (2)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (2)
اسفند 1384 (5)
بهمن 1384 (12)
دی 1384 (123)
آذر 1384 (57)


صفحات

لینكستان

 ◊ همه چیز توش داره

 ◊ آموزش هک . خیلی باحاله !!

 ◊ این هم موزیک های جدید

 ◊ وبلاگ کیانا خانوم !!!

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


ساعت


مرجع اصلی کدهای جاوا
لوگوی من

Image hosting by TinyPic


آمار وبلاگ

بازدید های امروز : 11
بازدید های دیروز : 11
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها : 31
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :هومن حامد مهدی