تبلیغات

powered by ODEO بزرگترین وبلاگ برای گرفتن تحقیق - اسرائیل


بزرگترین وبلاگ برای گرفتن تحقیق


اسرائیل [جغرافیا , ]


اسرائیل

اسرائیل کشوری است واقع در غرب قاره آسیا در خاورمیانه. نام این کشور در رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی واقع در ایران بصورت فلسطین اشغالی ذکر می‌شود. در سال 1948 ایران تنها کشوری بود که این کشور را به رسمیت شناخت. همچنین در طی سالهای 1948-1979 ایران کمک بسیار زیادی به مهاجرت یهودیان اروپای شرقی به فلسطین میکرد که این امر ناخشنودی دولت‌های خاورمیانه را برانگیخت.

حاکمیت کنونی ایران این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد و در رسانه‌های عمومی از این کشور به «سرزمین‌های اشغالی» یا «فلسطین اشغالی» یاد می‌شود.


اسرائیل
به عبری:מדינת ישראל (مِدینَت ییسرائِل)
به عربی:دولة اسرائیل
تصویر:Israel-coa-medium.png
تصویر:LocationIsrael.png
زبان‌های رسمیعبری، عربی
پایتختاورشلیم

(مورد مناقشه1)

بزرگترین شهراورشلیم
رئیس‌جمهورموشه کاتساو
نخست‌وزیرآریل شارون
مساحت

 - روی‌هم
 - % آب

رده 149ام

پیرامون 20,000 کیلومتر²
~2%

باشندگان

 - روی‌هم (2003)
 - چگالی جمعیت

رده 99ام

6,700,000
~300/کیلومتر²

استقلال14 مه, 1948
ایار 5, 5708
یکای پول1 شِکل
محدوده زمانیUTC +2/+3
سرود ملیهاتیکفا (امید)
دامنه اینترنتی.IL
پیش‌شماره تلفنی972


شهرهای مهم اسرائیل


تاریخ

اغلب سرزمینی را که‌ امروزه‌ به‌ آن کشور اسرائیل می‌گویند زادگاه دین یهود در سده‌ دهم پیش از میلاد (و یا حتی قبل از آن) دانسته‌اند؛ هرچند که‌ برخی پژوهشگران با این نظر همنگر نیستند.

در سال ۱۹۴۷ نیروهای انگلیس ناامید از برقراری توازن میان اعراب و یهودیان خود را از مناسبات کنار کشیدند. برحسب طرح تقسیم ارائه‌شده توسط سازمان ملل قرار بر این بود که این منطقه بین اعراب و یهودیان بطور مساوی تقسیم گردد و بیت‌المقدس نیز محدودهٔ تحت نظارت سازمان ملل قرار گیرد، تا از ایجاد برخورد جلوگیری شود. اعراب با تشکیل حاکمیتی یهودی به هر نحو مخالف بودند و مخالفت خود را اعلام کردند. در ۱۴ می ۱۹۴۸، چند ساعت پیش از پایان حاکمیت انگلیس بر فلسطین، تشکیل کشور اسرائیل اعلام شد. [1]

در سال 1948 م. با اشغال قسمت اعظمی از فلسطین در آسیای غربی در مشرق مدیترانه تشکیل گردید. مساحت آن 21000 کیلومتر مربع وجمعیت آن 3690000 تن می باشد. پایتخت آن شهر تل آویو و شهرهای عمده آن اورشلیم و حیفا (بندر مهم) است.

نقشهٔ ارض مقدس و فلسطین در سال ۱۷۵۹ میلادی
بزرگ شود
نقشهٔ ارض مقدس و فلسطین در سال ۱۷۵۹ میلادی

منطقه اسرائیل در متون مقدس پارینه به «سرزمین موعود»، «سرزمین یهودا» و «سرزمین اسرائیل» مشهور بوده است. نام «فلسطین» هم که از نام قوم اژه‌ای دیرینی در حوالی این سرزمین‌ها گرفته شده است و در انجیل نیز آمده است، برای اشاره به نواحی ساحلی جنوبی این سرزمین، که آن قوم در حدود قرن ۱۲ (پیش از میلاد) در آن ساکن بودند، استفاده می‌شده است. [2]

نتایج اشغال سرزمین‌های فلسطین

پس از اشغال سرزمین‌های فلسطین و اعلام تشکیل کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸، تقریباً تمامی دولت‌های کشورهای اسلامی این مسئله را محکوم کرده و جنگهایی نیز بین ارتش‌های این کشورها و ارتش اسرائیل رخ داد که در زیر بطور گسترده دربارهٔ آنها صحبت شده است.

اشغال فلسطین و تشکیل یک کشور یهودی در سرزمینی که هماره در طول تاریخ برای سه دین یهود، مسیحیت و اسلام مقدس بوده است، خشم مسلمانان و دولت‌های کشورهای اسلامی را برانگیخته است و از آن تاریخ با خشم به اشغال سرزمین‌ها می‌نگرند.

در نظر بسیاری از دولتمردان کشورهای اسلامی و مردم این کشورها، عمل اسرائیل در اشغال این سرزمین‌ها و اعمال خشونت نسبت به مسلمانان - که در نهایت به برقراری جهاد و خشونت متقابل مسلمانان انجامیده است - مذموم و خلاف مبانی حقوق بشر است و انتقادات فراوانی در این زمینه متوجه دولت اسرائیل است.

امروزه، هنوز با وجود تمام تلاش‌ها هنوز صلح در این سرزمین برقرار نگردیده است و هر روزه بر آمار کشته‌شدگان درگیری‌ها از هر دو طرف متخاصم - و بخصوص از طرف مسلمانان مبارز که امکانات نظامی کمتری دارند - افزوده می‌شود.

جنگ‌

عدم به‌ رسمیت شناختن موجودیت و تأسیس کشور اسرائیل در سال 1948 از جانب کشورهای عربی همچون سوریه، لبنان اردن مصر، عراق و عربستان سعودی همواره‌ منشأ جنگها و تنشهای مستمر میان این کشورها و اسرائیل بوده‌است. خصومت میان مصر و اسرائیل با امضای پیماننامه‌ صلح میان این دو کشور در 26 مارس 1979 پایان یافت.

خصومت میان اردن و اسرائیل با امضا پیماننامه‌ صلح میان این دو کشور در 26 اکتبر 1994 رسما پایان یافت.

مداکرات هر از چند یک بار میان اسرائیل با سوریه‌ و لبنان در جهت دستیابی به‌ صلح، هنوز به‌ نتیجه‌ مطلوبی نرسیده‌ است. اسرائیل در حال حاضر درگیر نزاع با فلسطینیان در سرزمین‌هایی است که‌ بعد از جنگ 6 روزه‌ 1967 در تسلط اسرائیل بوده‌ است و این به‌ رغم امضا قرارنامه‌ اسلو در 13 سپتامبر 1993، و تلاش‌های پیگیر اسرائیل و فلسطینیان و صلحجویان سراسر جهان بوده‌ است.

فلسطینیان خواستار آنند که‌ نوار غزه‌ و کرانه‌ غربی رود اردن که‌ به‌ ترتیب در غرب و شرق اسرائیل قرار دارند به‌ یک کشور مستقل (و ترجیحا به‌ هم پیوسته‌) در بیاید.

تقسیمات کشوری

کشور اسرائیل به‌ شش استان מחוזות محوزوت (جمع محوز) و 13 بخش נפות نافوت (جمع نافا) تقسیم می‌شود:

1. استان اورشلیم (محوز یروشالایم)

2.استان شمالی (محوز هاطزافون)

زفات

کینرت

ییزرئل

آکو

گولان

3. استان حیفا (محوز حیفا)

  • مرکز استان: حیفا 
  • بخش‌ها:

حیفا

هادرا

4.استان مرکزی (محوز هامرکز)

شارون

پتاه

راملا

رهووت

5.استان تل آویو (محوز تل آویو)

مرکز استان: تل آویو

6.استان جنوبی

آشقلون

برشوه‌

جغرافیا

نقشه‌ اسرائیل
بزرگ شود
نقشه‌ اسرائیل

1.مساحت کشور اسرائیل بدون احتساب مساحت مناطقی که‌ در سال 1967 به‌ تصرف اسرائیل درآمد 20,770 کیلومترمربع است که‌ از ین میان (20,330 کیلومترمربع خشکی است.

2.مجموع مساحت کشور اسرائیل بنا بر قانون این کشور (یعنی با احتساب شرق اورشلیم و بلندی‌های گولان (جولان) 22,145 کیلومترمربع است که‌ از این میان 21,671 کیلومترمربع خشکی است.

3.مجموع مساحت کل سرزمین‌های تحت تسلط اسرائیل (با احتساب مناطق تحت تسلط نظامی و حکومت خودگردان فلسطینی کرانه‌ غربی) 28,023 کیلومترمربع است که‌ از این میان 27,549 کیلومترمربع خشکی است.

مردم

بنا بر آمار گرفته‌ شده‌ در پایان سال 2003، از 6.7 میلیون اسرائیلی 80.8% یهودی و 19.2 عرب هستند. از میان یهودیان نیز 63% در اسرائیل به‌ دنیا آمده‌اند و 27% از اروپا و قاره‌ امریکا و 10% از آسیا و افریقا (که‌ شامل کشورهای عربی نیز می‌شود) به‌ اسرائیل مهاجرت کرده‌اند.

گفته شده که در آمارهای رسمی در دهه 50 میلادی نسبت جمهیت یهودیان به غیر یهودیان در کشور اسرائیل درست برعکس یعنی %80 عرب و %20 یهودی بوده است ولی در اثر سیاست اخراج اجباری اعراب از سرزمین مادری شان و وضع قانون ممانعت از بازگشت این آوارگان و از سوی دیگر پذیرفتن فقط یهودیان به عنوان مهاجر به اسرائیل، امروز این آمار وارونه گشته است.

عبری زبان رسمی و اصلی کشور اسرائیل است. زبان رسمی دوم عربی است که‌ توسط اقلیت عرب بدان تکلم می‌شود. دیگر زبان‌های رایج دیگر در اسرائیل عبارتند از: انگلیسی، روسی، ییدی (زبان عبری رایج میان یهودیان روسیه‌، لهستان و آلمان که‌ مخلوطی از آلمانی و عبری است) و همچنین زبان رومانیایی.

نیروهای مسلح

نیروهای مسلح اسرائیل (که اسم مخفف آن در عبری Tzahal‌) به‌ معنی نیروهای دفاع اسرائیل است متشکل از سه‌ نیروی زمینی، هوایی و دریایی است.نوشته شده توسط هومن گودرزی در سه شنبه 20 دی 1384و ساعت 05:01 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر


وبلاگ من

  ๐ وبلاگ من
  ๐
ایمیل من
    

[yahoo]


بایگانی

 نویسندگان

هومن گودرزی (68)
مهدی محمد کریمی (62)
آقا حامد !! (79)


موضوعات

زیست (53)
شیمی (8)
بیماری ها (6)
ادبیات و شعرا (12)
تاریخ (5)
فیزیک (20)
علم (1)
هنر (2)
درون زمین (3)
فضا‌ ، سیارات و ستارگان (12)
ورزشی (9)
مقالاتی درباره زنان (3)
زندگی نامه فوتبالیست ها (6)
باشگاه های فوتبال (3)
جغرافیا (32)
زندگی نامه دانشمندان (14)
شخصیت های تاریخی (6)
دینی مذهبی (9)
آموزش اینترنت (2)
انرژی هسته ای (1)
مطالب درخواستی (2)


 آرشیو

اردیبهشت 1387 (1)
فروردین 1387 (2)
اسفند 1386 (1)
مهر 1385 (1)
مرداد 1385 (2)
تیر 1385 (2)
اردیبهشت 1385 (1)
فروردین 1385 (2)
اسفند 1384 (5)
بهمن 1384 (12)
دی 1384 (123)
آذر 1384 (57)


صفحات

لینكستان

 ◊ همه چیز توش داره

 ◊ آموزش هک . خیلی باحاله !!

 ◊ این هم موزیک های جدید

 ◊ وبلاگ کیانا خانوم !!!

لینكدونی

آرشیو لینكدونی
جستجو

جستجو در بلاگ


خبرنامه


ساعت


مرجع اصلی کدهای جاوا
لوگوی من

Image hosting by TinyPic


آمار وبلاگ

بازدید های امروز : 11
بازدید های دیروز : 11
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها : 31
افراد آنلاین : [Online]
ایجاد صفحه : -

قالب توسط :هومن حامد مهدی